097 660 96 67


"БУДХАУС" Київ - продаж газоблока та цегли
ТЕЛ. +38 097 660 96 67

Поради щодо цегляної кладки

Цегляна кладка - це конструкція з покладених у певному порядку і скріплених між собою будівельним розчином цеглин.

При використанні облицювального матеріалу - для забутовки використовується звичайний цегла, а для облицювання облицювальна цегла.

При кладці стін товщиною в одну цеглу, тобто 250 мм назовні будуть звернені як ложкові, так і тичкові частини цегли. Товщина цегляних стін може бути і в півцеглини (назовні звернена ложкова частина), і в чверть цеглини, що зменшує витрату матеріалу і втрати площі.

Наприклад, при довжині 4 метри різниця у втраті площі приміщення при стінах, зведених в одну цеглу і в півцеглини, досягає майже 1 кв. м, а при стінах, виконаних в одну цеглу і в чверть цегли, - більше 1,5м2.

 

Будівельний розчин

Для скріплення цегли між собою застосовується будівельний розчин. Зазвичай це розчин, приготовлений з суміші цементу і піску (пісок при цьому необхідно ретельно просіяти). Чим більше частка цементу в розчині, тим менш він пластичний (рухливий).

У порівнянні з вапняними або змішаними цементно-вапняними і цементно-глиняними розчинами, цементний розчин менш рухливий. Застосування високопластичного розчину при виконанні кладки з порожнистої цегли неекономічне, так як розчин затікає в порожнечі, присутні в тілі цегли. Разом з тим, чим менш рухливий розчин, тим важче його розстилати і розрівнювати.

Рухливість будівельного розчину для цегельної кладки визначається зануренням у нього спеціального еталонного конусу (на 7-14 см осадки конусу). При кладці порожнистої цегли застосовується розчин з рухливістю не більше 7-8 см осадки конусу.

При кладці повнотілої цегли в жарку погоду рухливість розчину слід доводити до 12-14 см осадки конусу. Перед використанням розчин необхідно ретельно перемішати, оскільки з плином часу важкі частки осідають, розчин розшаровується і набуває неоднорідність.

 

Перев'язка швів

З метою надання цегляній кладці міцності і монолітності використовується система перев'язок - певний порядок укладання цегли відносно один одного. Розрізняються перев'язки вертикальних, продольних та поперечних швів.

Перев'язка прокольних швів необхідна для запобігання "розшаровування" стіни по вертикалі і для більш рівномірного розподілу навантажень по довжині стіни. Перев'язка поперечних швів виконується для створення продольного зв'язку між цеглою. Крім того, поперечна перев'язка служить для розподілу навантаження по всій товщині цегляної кладки.

Найбільш часто зустрічаються системи перев'язки - однорядна (ланцюгова) і багаторядна. Однорядна перев'язка характеризується чергуванням ложкових і тичкових рядів цегляної кладки.

При цьому поперечні шви в сусідніх рядах зрушені на чверть цегли відносно один одного, а продольні - на півцеглини. Вертикальні шви нижчого ряду перекриваються цеглою верхнього ряду. При багаторядній перев'язці цегляної кладки тичкові ряди кладуться через кілька ложкових рядів.

Існують обмеження по кількості ложкових рядів між тичковими залежно від товщини цегли. Для кладки з одинарної цегли (65 мм) - один тичковий ряд на шість рядів цегельної кладки. Для кладки з потовщеної цегли (88 мм) - один тичковий ряд на п'ять рядів цегляної кладки.

При цьому вертикальні шви в чотирьох ложкових рядах перекриваються ложками суміжних рядів на півцеглини, а шви верхнього ряду перекриваються тичками шостого ряду на чверть цегли. Подібна цегляна кладка називається пятирядною. Однак така перев'язка здійснююється лише при товщині стіни не менше, ніж в одну цеглу.

Якщо цегляна кладка виконується в половину або у чверть цегли, її необхідно армувати. Для цього використовується металева сітка або арматурний дріт, які укладаються в шви через 4-6 рядів.

 

Інструменти

Основні інструменти, які використовуються при веденні цегляної кладки, - кельма (мастерок), молоток-кірочка і розшивальня. Кельма - металева лопатка з дерев'яною ручкою. Вона застосовується для розрівнювання розчину, заповнення їм вертикальних швів цегляної кладки і підрізування зайвого розчину.

Якщо виникає необхідність розрубати цілу цеглу на частини, використовують молоток-кірочки. Розшивки різних видів служать для виконання однойменних операцій.

Для контролю якості цегляної кладки застосовуються виска, правило, рівень, шнур і порядовки. Схил служить для перевірки вертикальності цегляної кладки. Рівень застосовується для контролю горизонтальності цегляної кладки.

За допомогою правила (гладкої дерев'яної рейки довжиною 1,2-2 метри) контролюється лицьова поверхня цегельної кладки. Шнур - кручений шнур (діаметром 3 мм), який натягується між порядовки. Він використовується для забезпечення прямолінійності і горизонтальності рядів цегляної кладки, а також для контролю товщини горизонтальних швів.

Порядовки - це дві дерев'яні або металеві рейки, на які через 77 мм (для одинарної цегли) нанесені зарубки. Це відстань складається з товщини цегли (65 мм) і товщини шва (12 мм).

Застосовується порядовки для розмітки рядів цегляної кладки, а за наявності прорізів - для визначення їх габаритів. На цегляній кладці порядовки закріплюється спеціальними сталевими утримувачами-скобами з поперечною планкою.Для якісного виконання цегляної кладки необхідно звернути особливу увагу на рівномірність розподілу розчину на ліжку. Від правильного розстилання розчину залежить щільність та міцність шва. При виконанні ложкового ряду розчин розстилається шаром (грядкою) шириною 80-100 мм, для поперечикового - 200-220 мм. Товщина грядки повинна складати 15-20 мм, що забезпечує товщину шва 10-12 мм.

Перед кладкою цеглини на деякий час замочують у воді, так як сухий цегла забирає воду з розчину, що призводить до зниження міцності цегляної кладки.

 

Способи ведення цегляної кладки

Існує кілька способів ведення цегляної кладки. Основні з них - вприжим і впритул. Вони визначаються ступенем пластичності розчину.

Спосіб придатний для кладки з використанням жорсткого розчину (7-9 см осадки конуса) з повним заповненням і подальшої розшивкою швів. У цьому випадку розчин розстеляють із відступом 10-15 мм від лицьової поверхні стіни і потім розрівнюється кельмою по напряму від раніше покладеної цегли з мета підготовки розчинної постелі для кількох цеглин. Після чого ребром кельми частина розчину підгортає до раніше покладеної цегли і притискається до його вертикальної грані.

Чергова цегла опускається на ліжко і притискається до полотна кельми. Після цього кельма різко виймається, і розчин фіксується між вертикальними гранями цегли. Далі цегла осаджується на ліжку, і зайвий розчин підрізається кельмою. У результаті виходить міцна цегляна кладка з повним заповненням швів.

Спосіб впритул застосовується при кладці на рухомому розчині (12-13 см осадки конуса) з неповним заповненням швів з лицьової сторони стіни, тобто впустошовку. При цьому розчин загрібається з грядки безпосередньо гранню цегли, починаючи на відстані 8-12 см від раніше покладеної цегли.

Цегла притискається до ліжка, і частина розчину, знята з неї, заповнює вертикальний шов. Далі цегла осаджується на ліжку. Розчин при цьому розстилається з відступом 20-30 мм від лицьової частини стіни і при кладці не вижимається назовні.

Спосіб впритул з підрізуванням є комбінацією двох вищеописаних методів цегляної кладки. При цьому стіна виходить з повним заповненням швів. Розчин розстилається так само, як при кладці , але сама кладка робиться впритул. Необхідна для цього рухливість розчину становить 10-12 см осадки конуса. Найбільш трудомісткою є кладка , найменш - упритул. Спосіб впритул з підрізуванням за складністю є між ними.

 

Розшивання швів цегляної кладки

Після укладання деякої кількості рядів, але до засихання розчину, проводиться розшивання швів. Це необхідно для надання поверхні цегляної кладки чіткого малюнка і ущільнення розчину в швах цегельної кладки. Для таких операцій застосовуються розшивки з робочою частиною різної конфігурації. При цьому виходять прямокутна заглиблене, опукла, увігнута, трикутна двухзрізна і інші форми швів цегляної кладки.

 

 Повернутись до каталогу

 
СОЗДАНИЕ ЛОГОТИПА LOGOMARKET.COM.UA